JUST two players in the Horsham District league collected maximum votes in round six of the Mail-Times Champion Footballer award.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Jason Kerr of Noradjuha-Quantong was named best on ground when his side faced Harrow-Balmoral on Saturday. He collected nine Champion Footballer votes for his efforts.
Natimuk United coach Sam Anson has led his side on its meteoric rise and has been given maximum votes for his performance.
Kerr has established a five-vote lead on the Horsham District league’s leaderboard with 51 votes from six rounds, Todd Heynen of Laharum follows with 46.
In the Wimmera league, Horsham Saint Sam Clyne has made his presence known at the top of the leaderboard with 32 votes.
The maximum votes went begging in the Wimmera league on Saturday.
Horsham District League leaderboard
Jason Kerr, Noradjuha-Quantong, 51; Todd Heynen, Laharum, 46; Sam Brewer, Harrow-Balmoral, 41; Jye Smith, Taylors Lake, 39; Samuel Anson, Natimuk United, 37; Robert Miller, Laharum, 36; Liam Jakobi, Pimpinio, 32; Jason Rae, Edenhope-Apsley, 32; Benjamin Taylor, Swifts, 29; Hamish Exell, Kalkee, 29.
Noradjuha-Quantong v Harrow-Balmoral
Jason Kerr, Noradjuha-Quantong, 9; Sam Brewer, Harrow-Balmoral, 8; Hamish Ellis, Harrow-Balmoral, 7; Scott Heath, Harrow-Balmoral, 6; Shane Oakley, Noradjuha-Quantong, 5; Cameron Bruce, Noradjuha-Quantong, 4; Tyler Bye, Noradjuha-Quantong, 4.
SM Giants v Swifts
Kain Robins, Southern Mallee Giants, 7; Benjamin Taylor, Swifts, 7; Matthew Healy, Swifts, 5; Liam Price, Southern Mallee Giants, 5; Adrian Reid, Swifts, 5; Cody Virgona, Swifts, 5; Joshua Davis, Swifts, 4; Timothy Sanford, Southern Mallee Giants, 4.
Eden-Apsley v Laharum
Todd Heynen, Laharum, 7; Robert Miller, Laharum, 7; Jason Rae, Edenhope-Apsley, 7; Leslie Butler, Edenhope-Apsley, 6; Tom Crawford, Laharum, 5; Angus Martin, Laharum, 5; Christopher Oliver, Edenhope-Apsley, 4; James Rowe, Edenhope-Apsley, 4.
Taylors Lake v Kalkee
Karl Campbell, Kalkee, 7; Jake Hinton, Taylors Lake, 6; Brendan Hobbs, Kalkee, 6; Samuel Hutchins, Taylors Lake, 5; Brendan McDonald, Kalkee, 5; Jye Smith, Taylors Lake, 5.
Pimpinio v Nati United
Samuel Anson, Natimuk United, 9; Cameron Ellis, Pimpinio, 6; Jonathan Lovel, Natimuk United, 6; Kieran Hinch, Pimpinio, 5; Wil Ridsdale, Natimuk United, 4; Marc Smith, Pimpinio, 4.
Rupanyup v Jep-Rainbow
Lucas Edelsten, Jeparit-Rainbow, 8; Sean Bayzand, Jeparit-Rainbow, 7; Trent Grant, Rupanyup, 6; Daniel Schaper, Rupanyup, 5; Peter Weir, Jeparit-Rainbow, 5; Daniel Launer, Rupanyup, 4; Shane Maslin, Jeparit-Rainbow, 4.
Wimmera League leaderboard:
Samuel Clyne, Horsham Saints, 32; Damian Cameron, Minyip-Murtoa, 25; Kieran Ellis, Warrack Eagles, 23; Alan Batchelor, Ararat, 22; Tom Mills, Ararat, 22; Deek Roberts, Horsham, 21; Jackson Dark, Stawell, 21; Callan Semple, Nhill, 21; Jake Harrap, Nhill, 20; Billy Hayes, Nhill, 20.
Horsham v Dimboola
Simon Hobbs, Horsham, 8; Deek Roberts, Horsham, 8; Jayden, Lehmann, Dimboola, 7; Daniel Greig, Dimboola, 5; Tyler Blake, Horsham, 4; Jack Mentha, Horsham, 4.
Nhill v Horsham Saints
Samuel Clyne, Horsham Saints, 8; Matthew Combe, Horsham Saints, 6; Jake Harrap, Nhill, 6; Ryan Richardson, Nhill, 5; Bowen Friend, Horsham Saints, 4; Billy Hayes, Nhill, 4.
Minyip-Murtoa v Stawell
Jackson Dark, Stawell, 8; Patrick Purcell, Minyip-Murtoa, 7; John Delahunty, Minyip-Murtoa, 6; Naish McRoberts, Stawell, 6; Kade Petering, Minyip-Murtoa, 6.
Warrack Eagles v Ararat
Alan Batchelor, Ararat, 7; Malcolm Douglas, Warrack Eagles, 6; Jack Ganley, Ararat, 6; Nicholas Mendes, Ararat, 6; Shannon Argall, Warrack Eagles, 5.