THE votes are in after football action returned to the Wimmera following the long weekend.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Sam Clyne’s lead has extended to eight votes after round seven of the Wimmera Football League was played on Saturday.
The Horsham Saints midfielder picked up five votes in his side’s loss to Stawell as Nhill teammates Jake Harrap and Billy Hayes leap-frogged into second place overall.
Dimboola’s Ben Miller was the only Wimmera player to receive maximum votes in the round.
Two players in the Horsham District Football Netball League received the maximum nine votes in round eight. Matthew Butler’s performance in Edenhope-Apsley’s loss to Harrow-Balmoral on the long weekend saw him attract votes. Hamish Exell again attracted top votes for the way he led Kalkee against Laharum on Saturday.
Jason Kerr’s lead on top of the table extended to five votes courtesy of a seven-vote game in Noradjuha-Quantong’s loss to Jeparit Rainbow. Laharum’s Todd Heynen is in second, with Taylors Lake player Jye Smith in third.
Two players will be crowned the Champion Footballers and win a trip to the Gold Coast courtesy of the Mail-Times and Helloworld Horsham at the end of the season.
Wimmera League Leaderboard
Sam Clyne, Horsham Saints, 41; Jake Harrap, Nhill, 33; Billy Hayes, Nhill, 33; Tom Mil, Ararat, 32; Kieran Ellis, Warrack Eagles, 32; Simon Hobbs, Horsham Demons, 32; Damian Cameron, Minyi-Murtoa, 31; Deek Roberts, Horsham Demons, 31; Jackson Dark, Stawell, 29; Alan Batchelor, Ararat, 28
- Horsham Saints v Stawell
James Delahunty, Stawell, 8; Sean Mantell, Stawell, 7; Jacob O’Beirne, Saints, 6; Brent Tuckey, Stawell, 6; Sam Clyne, Saints, 5
- Nhill v Ararat
Alan Batchelor, Nhill, 6; Jake Harrap, Nhill, 6; Billy Hayes, Nhill, 5; Zach Louder, Ararat, 5; Lucas Dahlenburg, Nhill, 4
- Minyip-Murtoa v Dimboola
Ben Miller, Dimboola, 9; Jare Kmjic, Dimboola, 7; Clint Midgely, Minyip-Murtoa, 7; Damian Cameron, Minyip-Murtoa, 6; Brayden Ison, Minyip-Murtoa, 4
- Warrack Eagles v Horsham
Ryan McKenzie, Warrack, 8; John Wood, Horsham, 7; Malcolm Douglas, Warrack, 6; Deek Roberts, Horsham, 6; Brad Hartigan, Horsham, 5
Horsham District Leaderboard
Jason Kerr, Noradjuha-Quantong, 61; Todd Heynen, Laharum, 56; Jye Smith, Taylors Lake, 53; Robert Miller, Laharum, 52; Hamish Exell, Kalkee, 47; Samuel Anson, Natimuk United, 46; Sam Brewer, Harrow-Balmoral, 43; Benjamin Taylor, Swifts, 43; Daniel Launer, Rupanyup, 36; Liam Jakobi Pimpinio 35,
- Harrow-Balmoral v Edenhope-Apsley
Matthew Butler, Edenhope-Apsley, 9; Jandre Slabbert, Harrow-Balmoral, 7; Robert Mackinnon, Harrow-Balmoral, 5; Nic Pekin, Harrow-Balmoral, 5; Dale Smith, Edenhope-Apsley 5
- Laharum v Kalkee
Hamish Exell, Kalkee, 9; Angus Martin, Laharum, 8; Robert Miller, Laharum, 8; Jasper Gunn, Kalkee, 7, Tom Crawford, Laharum. 5
- Rupanyup v Southern Mallee Giants
Trent Grant, Rupanyup, 8; Hugh McMurtrie, Rupanyup, 6; Kain Robins, Southern Mallee, 6; Coleman Schache, Souther Mallee, 6; Jack Musgrove, Rupanyup, 5
- Pimpinio v Taylors Lake
Jason Kannar, Taylors Lake, 8; Jye Smith, Taylors Lake, 8; Dylan Bushby, Pimpinio, 7; Thomas Schultz, Pimpinio, 6; Cameron Ellis, Pimpinio, 5
- Natimuk United v Swifts
Sam Anson, Natimuk United, 7; Jordan Smith, Natimuk United, 6; Benjamin Taylor, Swifts, 6; Jake Goodes, Swifts, 5; Adrian Reid, Swifts, 5
- Jeparit-Rainbow v Noradjuha-Quantong
Ben Marra, Jeparit-Rainboow, 8; Cameron Bruce, Noradjuha-Quantong, 7; Jakob Cocks, Jeparit-Rainbow, 7; Jason Kerr, Noradjuha-Quantong, 7; Samuel Cranna, Jeparit-Rainbow, 5