Taylors Lake celebrates full 2017 season

Jack McRae

Jack McRae

IT was somewhat of a rebuilding year for Taylors Lake, which lost a large number of footballers in the 2016-17 Horsham District league off-season. 

The clubs juniors excelled throughout the 2017 season, showing the strong link with junior football and netball within the club. 

The Lakers celebrated the year with a big day of festivities. 

The club acknowledged three club people who showed great dedication throughout the season. 

Latarsha Johnston was awarded the Renee Kerr memorial trophy for best junior female club person while Archie Slorach was awarded the Renee Kerr memorial trophy for best junior male club person. 

Leonie Barnett received the best club person award after being at every single game day and training as a trainer for the Lakers. 

Julie Leslie played 200 senior netball games for the Lakers and was given a life membership. 

Karen and Colin Fischer also received a life membership after serving on the club’s committee for 10 years. 

In the senior football playing-coach Jye Smith was named the team’s best and fairest winner with assistant coach Jack McRae being named runner-up. 

Grace Dixon was named the best and fairest winner for the A Grade netball team. 

Nellie Redford was awarded the runner-up trophy. 

Lakers president Brent Tough said everyone enjoyed the presentation day. 

“It is great to see so many juniors poll well in the senior vote count. They hold the key to our future,” he said. 

Club awards

Renee Kerr memorial trophy for best junior female club person – Latarsha Johnston 

Renee Kerr memorial trophy for best junior male club person – Archie Slorach 

Senior best club person – Leonie Barnett 

Life memberships – Julie Leslie for playing 200 senior netball games, Karen and Colin Fischer for more than 10 years on the committee

Seniors football

Best and fairest – Jye Smith 

Runner up – Jack McRae 

Most consistent – Trae Martin

Most determined – Jake Hinton

Best defender – Trent McGough 

Best utility – Jason Kannar 

Coach’s award – Trae Martin 

Leading goal kicker – Chris Harrison 

Reserves football

Best and fairest – Alex Hill 

Runner-up – Mark Lane 

Most consistent – John Kelly

Best defender – Ben Muir 

Most determined – Brodie Williams 

Coach’s award – Andrew Harrison and Damien McCallum 

Leading goal licker – Jeames Offer 

Under 17s football

Best and fairest – Matt McCulloch

Runner-up – Connor Healey 

Most consistent – Ash Lawson 

Most improved – Ryan Spruyt 

Most determined – Noah Talbot 

Coach’s award – Reuben Macchia 

Best in finals – Cody Vigenser 

Leading goal kicker – Phil Bastick 

Under 14s football

Best and fairest – Riley Hall 

Runner-up – William Taylor 

Most consistent – Ben Severin

Coach’s award – Hunter Campey 

Leading goal kicker – Riley Hall 

A Grade netball

Best and fairest – Grace Dixon 

Runner-up – Nellie Redford 

Most consistent – Zara Staples 

Coach’s award – Zara Staples 

B Grade netball

Best and fairest – Jorrdan Weir and Ella Slorach 

Runner-up – Chloe Kelm 

Most consistent – Julie Leslie 

Coach’s award – Kristy Kelly 

C Grade netball

Best and fairest – Kayla Kelm 

Runner-up – Zanaiya Bergen 

Most consistent – Tori Kelm 

Coach’s award – Latarsha Johnston and Sophie Holden 

C Reserve netball

Best and fairest – Justine Burns 

Runner-up – Courtney Rigby 

Most consistent – Shae Campesato 

Coach’s award – Tammy Smith 

17 and Under netball

Best and fairest – Jasmine Talbot 

Runner-up – Latasha Johnston 

Most consistent – Emily Severin 

Coach’s award – rest of the girls 

15 and Under netball

Best and fairest – Ella Slorach 

Runner-up – Jorrdan Weir 

Most consistent – Chloe Kelm 

Coach’s award – Zanaiya Bergen 

13 and Under netball

Best and fairest – Kayla Kelm 

Runner-up – Tayla Eltze 

Most consistent – Ruby Purcell 

Coach’s award – Rest of the girls 

Junior and senior leading goal shooter – Jorrdan Weir 

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop