Wimmera-Mallee Cricket Association fixtures released

Jacob Patching picked up four wickets for St Arnaud in the 2016-17 A Grade grand final. St Arnaud will be favourites again this season.

Jacob Patching picked up four wickets for St Arnaud in the 2016-17 A Grade grand final. St Arnaud will be favourites again this season.

THE Wimmera-Mallee Cricket Association has finalised its A and B grade fixtures for the upcoming season before round one on October 28.

A Grade will feature one less team in 2017-18 after Hopetoun struggled to field a regular side last season.

The seven remaining teams will contest a 13 round season featuring seven 40-over aside one-day fixtures, three rounds of Twenty20 and finish with three two-day games.

An uneven number of teams means each club will have two byes except for St Mary’s whose only bye falls in round seven.

Association secretary Gary Fernandez said he expects St Arnaud to be the team to beat.

“Donald, Brim-Kellelac-Sheep Hills and Marnoo will be the ones most likely to stop them,” he said.

Brim-Kellelac-Sheep Hills, Charlton, Jeffcott, Birchip, Watchem, Donald, Wycheproof, St Mary’s and St Arnaud will make up a nine team B Grade competition.

Rounds eight, nine and 10 will be Twenty20 fixtures with the remaining 13 rounds set aside for 40-aside games.

“I think Donald, Charlton and Birchip will set the benchmark in B Grade,” Fernandez said.

Both grades will enjoy a month off in the middle of the season due to an expected strong harvest.

“Teams struggled for numbers during that period last season so we need to make sure we take care of them,” Fernandez said. “We are cautiously optimistic that we’ve allowed enough time.”

A Grade Draw

Round 1 

October 28 40/40

Donald v Jeffcott @ Donald

St Mary’s v Birchip @ Anzac Park – Turf

Sunday 29th

Marnoo v St Arnaud @ Marnoo

Bye: Brim-KSH

Round 2

November 4 40/40

Brim-KSH v Birchip @ Brim - Turf

Jeffcott v St Mary’s @ Jeffcott

Marnoo v Donald @ Marnoo

Bye: St Arnaud

Round 3

November 11 40/40

Marnoo v Jeffcott @ Marnoo

St Arnaud v Donald @ St Arnaud

St Mary’s v Brim-KSH @ Anzac Park – Turf

Bye: Birchip

Round 4

November 18 40/40

Birchip v Jeffcott @ Birchip - Turf

Donald v St Mary’s @ Donald

St Arnaud v Brim-KSH @ St Arnaud

Bye: Marnoo

Round 5

November 25 40/40

Brim-KSH v Donald @ Brim - Turf

Birchip v St Arnaud @ Birchip – Turf

St Mary’s v Marnoo @ Anzac Park - Turf

Bye: Jeffcott

Round 6

December 2 40/40

Jeffcott v Brim-KSH @ Jeffcott

Marnoo v Birchip @ Marnoo

St Arnaud v St Mary’s @ St Arnaud

Bye: Donald

Round 7

December 9th 40/40

Birchip v Donald @ Birchip – Turf

Jeffcott v St Arnaud @ Jeffcott

Marnoo v Brim-KSH @ Marnoo

Bye: St Mary’s

Round 8

December 16 20/20

Birchip v St Mary’s @ Birchip – Turf 1.00pm

Jeffcott v Donald @ Jeffcott 1.00pm

St Arnaud v Marnoo @ St Arnaud 1.00pm

Bye: Brim-KSH

Harvest Break

Round 9

January 13 20/20

Birchip v Brim-KSH @ Birchip – Turf 1.00pm

Donald v Marnoo @ Donald 1.00pm

St Mary’s v Jeffcott @ Anzac Park – Turf 1.00pm

Bye: St Arnaud

Round 10

January 20 20/20

Brim-KSH v St Mary’s @ Brim – Turf 1.00pm

Donald v St Arnaud @ Donald 1.00pm

Jeffcott v Marnoo @ Jeffcott 1.00pm

Bye: Birchip

Round 11

January 27 & Feb 3 Two-day

Brim-KSH v St Arnaud @ Brim - Turf

Jeffcott v Birchip @ Jeffcott

St Mary’s v Donald @ Anzac Park - Turf

Bye: Marnoo

Round 12

February 10 & 17 Two-day

Donald v Brim-KSH @ Donald

Marnoo v St Mary’s @ Marnoo

St Arnaud v Birchip @ St Arnaud

Bye: Jeffcott

Round 13

February 24 & March 3 Two-day

Brim-KSH v Jeffcott @ Brim - Turf

Birchip v Marnoo @ Birchip - Turf

St Mary’s v St Arnaud @ Anzac Park - Turf

Bye: Donald

Semi Finals

March 10th & 11th Two-day

1st v 4th

2nd v 3rd

Grand Final

March 17 & 18 Two-day

Reverse Day: March 25th

B Grade Draw

Round 1

October 28 40/40                 

Brim KSH v Charlton @ Brim - Turf        

Jeffcott v Birchip @ Jeffcott            

Watchem v Donald @ Watchem        

Whyche v St Mary’s @ Wyche - Turf        

Bye: St Arnaud                             

Round 2

November 4 40/40        

Charlton v Birchip @ Charlton        

Donald v Brim-KSH @ Donald                     

St Arnaud v Jeffcott @ St Arnaud        

St Mary’s v Watchem @ Anzac Park - Turf    

Bye: Whyche                     

Round 3

November 11 40/40        

Brim-KSH v Whyche @ Brim - Turf        

Birchip v St Arnaud @ Birchip - Turf        

Charlton v Donald @ Charlton        

Watchem v Jeffcott @ Watchem        

Bye: St Mary’s                

Round 4

November 18 40/40        

Brim-KSH v Watchem @ Brim - Turf                 

Donald v Birchip @ Donald            

St Arnaud v Whyche @ St Arnaud - Hockey Oval              

St Mary’s v Charlton @ Anzac Park - Turf    

Bye: Jeffcott                    

Round 5

November 25 40/40        

Charlton v Watchem @ Charlton    

Jeffcott v Brim-KSH @ Jeffcott        

St Arnaud v St Mary’s @ St Arnaud        

Whyche v Birchip @ Wyche - Turf        

Bye: Donald                    

Round 6

December 2 40/40        

Brim-KSH v St Arnaud @ Brim -Turf        

Birchip v Watchem @ Birchip - Turf        

St Mary’s v Donald @ Anzac Park - Turf    

Whyche v Jeffcott @ Wyche – Turf

Bye: Charlton

Round 7

December 9 40/40

Charlton v Jeffcott @ Charlton

Donald v St Arnaud @ Donald

St Mary’s v Brim-KSH @ Anzac Park - Turf

Watchem v Whyche @ Watchem

Bye: Birchip

Round 8

December 16 20/20

Birchip v St Mary’s @ Birchip – Turf 3.00pm

Charlton v Whyche @ Charlton 1.00pm

Jeffcott v Donald @ Jeffcott 3.00pm

St Arnaud v Watchem @ St Arnaud 3.00pm

Bye: Brim-KSH

Harvest Break

Round 9

January 13 20/20

Birchip v Brim-KSH @ Birchip – Turf 3.00pm

St Arnaud v Charlton @ St Arnaud 1.00pm

St Mary’s v Jeffcott @ Anzac Park – Turf 3.00pm

Donald v Wyche @ Donald 3.00pm

Bye: Watchem

Round 10

January 20 20/20

Brim-KSH v St. Mary’s @ Brim – Turf 3.00pm

Donald v St Arnaud @ Donald 3.00pm

Jeffcott v Charlton @ Jeffcott 3.00pm

Whyche v Watchem @ Wyche – Turf 3.00pm

Bye: Birchip

Round 11

January 27 40/40

Birchip v Jeffcott @ Birchip - Turf

Charlton v St Mary’s @ Charlton

Watchem v Donald @ Watchem

Whyche v Brim-KSH @ Wyche - Turf

Bye: St Arnaud

Round 12

February 3 40/40

Birchip v Charlton @ Birchip - Turf

Donald v Brim-KSH @ Donald

St Arnaud v Whyche @ St Arnaud

Watchem v St Mary’s @ Watchem

Bye: Jeffcott

Round 13

February 10 40/40

Brim-KSH v St. Arnaud @ Brim - Turf

Birchip v Donald @ Birchip - Turf

Jeffcott v Watchem @ Jeffcott

St Mary’s v Whyche @ Anzac Park – Turf

Bye: Charlton

Round 14

February 17 40/40

Brim-KSH v Charlton @ Brim - Turf

Jeffcott v Whyche @ Jeffcott

St Mary’s v St Arnaud @ Anzac Park - Turf

Watchem v Birchip @ Watchem

Bye: Donald

Round 15

February 24 40/40

Charlton v Watchem @ Charlton

Donald v St Mary’s @ Donald

Jeffcott v Brim-KSH @ Jeffcott

St Arnaud v Birchip @ St Arnaud

Bye: Whyche

Round 16

March 3 40/40

Donald v Charlton @ Donald

Jeffcott v St Arnaud @ Jeffcott

Whyche v Birchip @ Wyche - Turf

Bye: St Mary’s, Watchem & Brim/KSH  

Semi Finals:

March 10 40/40

1st v 4th

2nd v 3rd

Grand Final

March 17 50/50

Reverse Day March 18 or 25

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop