HORSHAM
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
6am | Dawn service at the Cenotaph at Sawyer Park
10.10am | March from Horsham RSL on McLachlan Street to the Cenotaph
11am | Service begins
Special guests: Don Pirouet, Major David Ellis, Bob Lockwood and Mark Radford
NATIMUK
10.30am | March assemble at corner of Main and Jory Streets
11am | Service at Soldiers Memorial Hall
Special guest: Lieutenant Delphine Astier
APSLEY
10.45am | Assemble at war memorial for a march to the town hall
11.15am | Service followed by march to war memorial for laying of wreaths
Special guest: Major Melissa Hopkins
EDENHOPE
8am | Moose's Breakfast at RSL Hall, Langford Street
10.30am | Service at Cenotaph followed by service at Edenhope Mechanics Hall. Light refreshments available at RSL Hall to watch the AFL Anzac Day football match
GOROKE
10am | March from police station to war memorial followed by memorial service at Goroke Hall. Wreath and cross laying at war memorial, morning tea and display of memorabilia in Goroke Hall.
Special guest: Pam Cupper
HARROW
10.30am | Ecumenical Service at Harrow RSL Hall
11am | March past of veterans and RSL members with piper Andrew Teusner followed by wreath laying ceremony, the Last Post, Reveille and National Anthem
Special guest: Leading Senior Constable Jim Richardson of Goroke Police Station
KANIVA
10.55am | Assemble at RSL Park, service at Cenotaph followed by refreshments at Club Hotel, 54 Commercial Street, Kaniva
ARARAT
5.30am | Dawn service at the Ararat Cenotaph in Barkley Street followed by a Gunfire Breakfast at the Ararat RSL
10am | Anzac Day parade starting at Ingor Street travelling down Barkley Street and finishing at the Cenotaph
Special guest: Former RSL State President, Major General David McLoughlan AO
NHILL
6.30am | Dawn service at the war memorial statue in Goldsworthy Park with barbecue breakfast to follow, hosted by Rotary
10.30am | Wreath laying at the Cenotaph, followed by gathering for a march to the Nhill Memorial Community Centre
11am | Service at Nhill Memorial Community Centre followed by morning tea in the Soldiers Lounge
Special guest: Henry Berry
DIMBOOLA
6am | Dawn service at the Dimboola memorial site
6.30am | Breakfast at the Dimboola Memorial Secondary College
Special guest: Charlie Rees
8.30am | March leaving from Dimboola Memorial Secondary College followed by wreath laying at cenotaph, commemoration service at Dimboola Memorial Secondary College auditorium. Followed by morning tea at Dimboola RSL Sub-branch in Lloyd Street
Special guest: Lieutenant Commander Lachlan Sowden RAN
JEPARIT
6am | Dawn Service at Broadway Memorial, followed by breakfast at the RSL clubrooms
11am | Service at Jeparit Memorial Hall followed by a march to the Broadway Memorial for wreath laying service, barbecue lunch at the RSL clubrooms
Special guest: Andrew Almond
RAINBOW
9.45am | Assemble at the Cenotaph followed by march. Service to follow at the MECCA on Federal Street followed by morning tea at the Rainbow RSL supper room
WARRACKNABEAL
10:30am | Assembly commences at corner of Milbourne and Scott Street, followed by march and wreath laying ceremony at the Anzac Park gates
Special guest: Graeme Massey
HOPETOUN
6am | Dawn service at the RSL Hall followed by breakfast
10am | Ceremony at the Memorial Hall
BEULAH
11am | Ceremony commences at the Memorial Gates of the Recreation Reserve barbecue to follow at the Lake Reserve
BRIM
9am | Service at Brim Memorial Hall
SHEEP HILLS
7am | March from the Boolite Road corner followed by a service at the Cenotaph
MINYIP
9.15am | Dedication of the World War I memorial
9.30am | March from the Minyip Memorial Gates followed by a service at the Memorial Hall
RUPANYUP
9.45am | March from the police station followed by a service at the Rupanyup Memorial Hall and the unveiling of the Pillars following morning tea
MURTOA
6am | Dawn service at Murtoa Memorial Gates
11.30am | March from the fire station followed by a service at the Murtoa Memorial Gates
PATCHEWOLLOCK
10.45am | Assembly at Patchewollock Hotel followed by a ceremony and light lunch at the Patchewollock Hall
Special guest: Colin Mack
STAWELL
6am | Dawn service at Stawell War Memorial on Main Street
11am | March and commemorative service at Wimmera Street medical centre
GREAT WESTERN
9am | March and commemorative service